Raspbian – výměna SD karty za SSD

Provozujete Raspbian z SD karty a cítíte, že to není ono. Ano, z hlediska dlouhodobé spolehlivosti je opravdu lepší využít pevného disku, respektive ideálně rovnou SSD. K tomuto je nutný buď USB rámeček nebo ideálně některá z krabiček, která umožňuje připojení SSD (až již SATA, mSATA, M.2 SATA či M.2 NVMe).

Vyžadovaným minimem je tedy Raspberry Pi s nainstalovaným Raspbianem (dle předchozích návodů) a připravený USB rámeček s diskem nebo některá all-in-one krabička (například Geekworm/Suptronic či jiná obdobná).

Připojíme k Rapsberry Pi pevný disk a nastartujeme systém přivedením napájení. Z počítače se s pomocí VNC připojíme na IP adresu Raspberry Pi a pokračujeme v návodu níže.


V levém horním rohu klikneme na ikonku maliny, poté pokračujeme kliknutím na Accessories a zde klikneme na program SD Card Copier:


V horním řádku v Copy From Device vybereme vloženou SD kartu (obvykle /dev/mmcblk0) a ve spodním řádku v Copy To Device vybereme připojený pevný disk (obvykle /dev/sda). Zatrhneme volbu New Partition UUIDs a nakonec pokračujeme kliknutím na Start, čímž začne přenos.


Program nás upozorní, že dojde ke kompletnímu vymazání připojeného SSD, což potvrdíme kliknutím na Yes.


Započne kopírování karty a nám nezbývá, než čekat 🙂


Po dokončení se zobrazí informační okno s názvem Copy complete a my potvrdíme stisknutím OK.


Nakonec vybereme opětovně malinu a pokračujeme kliknutím na Logout.


Systém nám dá na výběr a my zvolíme kliknutím Shutdown.


Dojde k vypnutí Raspberry Pi a my ji pro jistotu odpojíme z napájení. Poté vyjmeme ze slotu SD kartu a v USB portu necháme zapojený pevný disk (SSD). Po následném zapojení do elektřiny by již Raspberry Pi mělo nastartovat a nabootovat z SSD disku, což si můžeme po chvilce ověřit například připojením přes SSH.

V tento okamžik opětovně tento návod končí a pokud chcete provozovat pouze vlastní řešení na Raspberry Pi s nastaveným bootováním na SSD, tak máte vše hotovo. Ti další, kteří například chtějí IOTstack budou pokračovat v navazujícím návodu.


0 0 hlasy
Article Rating
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš Talácko
Tomáš Talácko
1 rok před

Všechny návody super, ale dokud nezačnu na hw tak furt vidím rozsypaný čaj. Furt zvažuji proč vlastně jít do RPi4, když NUC nebo podobný minipc se dá sehnat z druhý ruky za lepší peníze. Jak mám možnost volby tak je to vždy průser 😀

srbpavel
srbpavel
1 rok před

zdar, mate to hezky napsany

>>> kdyz to nechcete klikat mysi

1: $rpi-imager treba lite verzi raspbian bez oken na muj usb ssd disk
2-1: touch /boot/ssh
2-2: doplneni /boot/config.txt

dtoverlay = disable-bt
dtoverlay = disable-wifi
program_usb_boot_mode=1
enable_uart=1

3: pripojit usb ssd disk s rpi4 a zapnu

pokud je to novej kus, tak najede bez problemu, a rovnou se muzu napr. z laptopu pripojit

bud ssh_ackem (ip jsem si zjistil z routeru podle mac adresy)

nebo pres serial prevodnik (GND + GPIO 14 TX + GPIO 15 RX)

picocom -b 115200 –flow n /dev/ttyUSB0

POZOR pokud uz jste na tomhle stroji jeli z ssd karty a trosku jste si poladili #raspi-config , muze se stat ze bude chtit bootovat jen z sd_karty. proto je zapotrebi

#raspi-config > advanced_option > boat_loader_version

zdar a silu

3
0
Would love your thoughts, please comment.x