UniFi Dream Machine PRO SE – upgradovaná drýmmašina

Někteří si poslední dny mohli v rámci účasti v Early Access programu všimnout nového kousku hardware, kterým je nástupce oblíbené drýmmašiny a to UDM Pro SE (Special Edition). Pojďme se společně podívat, co přesně nabídne.

Nejprve se můžeme podívat, co znamená vůbec onen Early Access program (dále jen EA). V rámci tohoto programu je možné si zakoupit různé novinky v tzv. předprodeji. Tento je ovšem obvykle omezen trhem (nejvíce věcí se dá zakoupit přímo v US, ale pomalu se již rozšiřují i na EU Store), dále zde bývá omezení na možný počet kusů, které lze objednat, případně i možný omezený počet funkcí (proti plánovanému finálnímu).

Naštěstí účast v EA programu není ničím výjimečným a může si jej aktivovat kdokoliv s UI účtem. Návod jak to provést naleznete přímo v oficiální dokumentaci:

https://help.ui.com/hc/en-us/articles/204908664-How-To-Sign-Up-for-Early-Access


A nyní již zpět k novince UDM Pro SE

Specifikace zařízení od výrobce:

https://dl.ubnt.com/ds/udm-pro-se_ds.pdf


Kde zakoupit?

Zakoupit se dá zatím pouze v US Store v EA programu. V EU Store jej nyní nenajdeme (a kdoví jestli někdy vůbec).
https://store.ui.com/collections/early-access/products/dream-machine-pro-se-ea


Rozdíly proti UDM Pro:

Na první pohled staré UDM Pro od nového UDM Pro SE poznáme pouze podle maličkého nápisu UDM Pro SE pod OLED displejem, případně dle malinkatých blesků u LAN portů. Změny samotné ovšem proběhly zejména uvnitř.

 • WAN RJ45 port s podporou rychlosti 2,5 Gbit (UDM Pro má pouze 1 Gbit WAN RJ45)

 • 8x PoE 802.11af porty vestavěného switche (UDM Pro nepodporuje PoE vůbec)

 • vestavěné SSD o velikosti 128 GB pro účely UniFi Protect (záznamy z kamer)

 • vyšší cena

Vyplatí se?

Pokládáte si otázku, zdali by mělo smysl upgradovat stávající UDM Pro? Dovolím si na tuto otázku odpovědět v bodech:

 • UDM Pro v SFP+ WAN podporuje 10 Gbit, tedy rozdíl v rychlosti RJ45 portu nepovažuji za jakkoliv rozhodující, protože případnou konektivitu (třeba optiku) lze zapojit přes SFP+ modul.

 • PoE na portech se může zdá být výhodné, ale pouze pokud máte takto málo zařízení (kde zase ale moc nedává smysl mít vůbec UDM Pro). V opačném případě stejně člověk musí přemýšlet o switchi s PoE, kde rozdíl cen Pro a Pro SE už znamená pěkný základ na takový switch.

 • vestavěný SSD s kapacitou 128 GB pro účely UniFi Protect může být určitě užitečné, ale většina z nás stejně využije 3,5″ šachtu, do které vloží podstatně větší pevný disk.

 • rozdíl cen: stávající UDM Pro se v US Store prodává za $379, na EU Store za €385,99, což při přepnutí na CZK dělá cca 9850 Kč. Novější UDM Pro SE stojí na US Store $499, pokud by se prodával na EU Store, lze očekávat podobnou cenu v EUR (tak jako v případě klasického UDM Pro). Tedy v CZK by to dělalo cca 12750 Kč. Samotný rozdíl je ve výši tedy převyšující 3000 Kč. Můj názor je tedy takový, že je lepší si o tuto cenu ponížit cenu PoE switche (který člověk stejně nejspíše bude potřebovat), než přemýšlet o SE verzi.

 • a poslední argument – důvodně se obávám, že nebudeme mít ani možnost koupě (jednoduše proto, že nebude na EU Store fakticky dostupný)

Máte jiný názor? Podělte se o něj v komentářích.

$ s myšlenky na „$ s“
 1. No to se úplně nedá souhlasit, pokud koupím udm tak switch další asi bude od ui. V menším měřítku můžu počítat s udm kam dam 8x AP(nebo kameru) a pod to hodím switch bez poe (NAPUBT1039). což pro někoho může být zajímavější setup, než zmiňuješ.

  1. Nejak nerozumim tomu komentari, nicmene to si musi kazdy rozhodnout sam, jestli mu to dava smysl nebo nedava. Ja napsal pouze muj pohled.

Zanechat komentář