UniFi Dream Machine PRO SE – upgradovaná drýmmašina

Někteří si poslední dny mohli v rámci účasti v Early Access programu všimnout nového kousku hardware, kterým je nástupce oblíbené drýmmašiny a to UDM Pro SE (Special Edition). Pojďme se společně podívat, co přesně nabídne.

Nejprve se můžeme podívat, co znamená vůbec onen Early Access program (dále jen EA). V rámci tohoto programu je možné si zakoupit různé novinky v tzv. předprodeji. Tento je ovšem obvykle omezen trhem (nejvíce věcí se dá zakoupit přímo v US, ale pomalu se již rozšiřují i na EU Store), dále zde bývá omezení na možný počet kusů, které lze objednat, případně i možný omezený počet funkcí (proti plánovanému finálnímu).

Naštěstí účast v EA programu není ničím výjimečným a může si jej aktivovat kdokoliv s UI účtem. Návod jak to provést naleznete přímo v oficiální dokumentaci:

https://help.ui.com/hc/en-us/articles/204908664-How-To-Sign-Up-for-Early-Access


A nyní již zpět k novince UDM Pro SE

Specifikace zařízení od výrobce:

https://dl.ubnt.com/ds/udm-pro-se_ds.pdf


Kde zakoupit?

Zakoupit se dá zatím pouze v US Store v EA programu. V EU Store jej nyní nenajdeme (a kdoví jestli někdy vůbec).
https://store.ui.com/collections/early-access/products/dream-machine-pro-se-ea


Rozdíly proti UDM Pro:

Na první pohled staré UDM Pro od nového UDM Pro SE poznáme pouze podle maličkého nápisu UDM Pro SE pod OLED displejem, případně dle malinkatých blesků u LAN portů. Změny samotné ovšem proběhly zejména uvnitř.

  • WAN RJ45 port s podporou rychlosti 2,5 Gbit (UDM Pro má pouze 1 Gbit WAN RJ45)

  • 8x PoE 802.11af porty vestavěného switche (UDM Pro nepodporuje PoE vůbec)

  • vestavěné SSD o velikosti 128 GB pro účely UniFi Protect (záznamy z kamer)

  • vyšší cena

Vyplatí se?

Pokládáte si otázku, zdali by mělo smysl upgradovat stávající UDM Pro? Dovolím si na tuto otázku odpovědět v bodech:

  • UDM Pro v SFP+ WAN podporuje 10 Gbit, tedy rozdíl v rychlosti RJ45 portu nepovažuji za jakkoliv rozhodující, protože případnou konektivitu (třeba optiku) lze zapojit přes SFP+ modul.

  • PoE na portech se může zdá být výhodné, ale pouze pokud máte takto málo zařízení (kde zase ale moc nedává smysl mít vůbec UDM Pro). V opačném případě stejně člověk musí přemýšlet o switchi s PoE, kde rozdíl cen Pro a Pro SE už znamená pěkný základ na takový switch.

  • vestavěný SSD s kapacitou 128 GB pro účely UniFi Protect může být určitě užitečné, ale většina z nás stejně využije 3,5″ šachtu, do které vloží podstatně větší pevný disk.

  • rozdíl cen: stávající UDM Pro se v US Store prodává za $379, na EU Store za €385,99, což při přepnutí na CZK dělá cca 9850 Kč. Novější UDM Pro SE stojí na US Store $499, pokud by se prodával na EU Store, lze očekávat podobnou cenu v EUR (tak jako v případě klasického UDM Pro). Tedy v CZK by to dělalo cca 12750 Kč. Samotný rozdíl je ve výši tedy převyšující 3000 Kč. Můj názor je tedy takový, že je lepší si o tuto cenu ponížit cenu PoE switche (který člověk stejně nejspíše bude potřebovat), než přemýšlet o SE verzi.

  • a poslední argument – důvodně se obávám, že nebudeme mít ani možnost koupě (jednoduše proto, že nebude na EU Store fakticky dostupný)

Máte jiný názor? Podělte se o něj v komentářích.

0 0 hlasy
Article Rating
Přihlásit odběr
Upozornit na
guest

3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
LivingLegend
LivingLegend
5 měsíců před

No to se úplně nedá souhlasit, pokud koupím udm tak switch další asi bude od ui. V menším měřítku můžu počítat s udm kam dam 8x AP(nebo kameru) a pod to hodím switch bez poe (NAPUBT1039). což pro někoho může být zajímavější setup, než zmiňuješ.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x