Smarwi – ukázka integrace do HomeKit pomocí Node-RED

Dnes si představíme automatický otvírač okna Smarwi české výroby, přesněji návod na přidání a automatizaci do HomeKit s napojením na MQTT broker samotného výrobce.

Co v HomeKit funguje:

 • změna stavu, pokud např. otevřu okno tlačítkem, přenese se informaci do stavu okna v HomeKitu
 • detekce obstrukce, nouzové zastavení okna tlačítkem či obstrukce, HomeKit nahlásí, že je okno zablokované
 • v případě, že je otvírač okna vypnutý a z HomeKitu přijde příkaz okno otevřít, tak aby v HomeKitu nepsalo, že se stále okno otevírá (dost zpomalovalo HomeKit), tak po 5s timeoutu se okno přepne v HomeKitu zpět do stavu zavřeno

Tak to vypadá konkrétní flow v Node-RED

Poznámka: jelikož není rozjetý vlastní MQTT server, je použit MQTT server Vektiva, což znamená, že veškeré operace s oknem v rámci HomeKit jdou přes internet. Pokud se ovládá okno přes Node-RED v rámci flows, tak se používá HTTP Request na lokální IP adresu okna.


Velký dík patří Vratislavovi Čermákovi, který napsal do Node-RED funkci na „vyzobání“ dat MQTT zprávy pro stavy HomeKit příslušenství typu Okno viz forum Vektiva. Vratislav použil na integraci okna do HomeKitu MQTT-Thing plugin v HomeBridge a vzhledem k tomu, že parsování informací z MQTT probíhá v Node-RED, bylo Vratislavovo flow upraveno tak, že to celé provede Node-RED včetně vytvoření HomeKit zařízení typu Okno.


Samotný Flow:



Převzat návod z Facebooku od autora Michal Srna s pomocí příkladu od Vratislav Čermák. Díky


Závěrečná poznámka: Zvažte, zda tento výrobek opravdu chcete a kde ho budete mít. V případě pojistné události vloupáním přes tento mechanismus, by mohly pojišťovny přistupovat k pojistné události ošklivě.

$ s myšlenky na „$ s“
 1. Bohužel, výrobce ukončil výrobu tohoto zařízení  ☹️

Zanechat komentář