Základy síťování LAN v rodinném domě

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete starší a chtěli byste situace využít a udělat pořádnou síť? Tuto problematiku jsem již obecně zmiňoval v jiném článku zde na webu, protože LAN síť považuji za naprosto základní stavební prvek chytré domácnosti.

Mnoho lidí řešící novostavby vůbec neřeší základní rozvody LAN sítě po domě a potom se doslova diví, že jim realizační firma například vytáhne chráničku optiky uprostřed obýváku a že celý dům má přípravu pro síť stylem „v každém pokoji jen jedna zásuvka“.

Pohráváte-li si s myšlenkou, že byste si chtěli postupně budovat chytrou domácnost (SmartHome), tak si buďte opravdu jisti, že pokud podceníte LAN, vrátí se vám to. A bohužel v tom negativním slova smyslu. Nicméně přestaňme sýčkovat a pojďme si konstruktivně ukázat, jak docílit ideálního stavu.


Obecné zásady domácího síťování

 • na strukturovanou kabeláž (obvykle kabely) pro rozvody ve stěně používáme dráty, nikoliv lanko/licnu – kabely jsou ve stěně a nehýbou se (analogie rozvodů silové elektřiny).

 • veškeré kabely jsou na jedné straně ukončeny na stěně zásuvkou a na druhé straně v racku v patch panelu – stejně jako v případě rozvodu elektřiny vám netrčí ze stěny kus kabelu se zásuvkou, ale je zde osazena přímo zásuvka na stěně. Toto platí i na opačné straně kabelu, kde zásuvku na stěně zastupuje patch panel v racku.

 • v racku používáme tovární patch kabely – pro někoho může znít skvěle, že na pár káblících spojujících třeba patch panel se switchem ušetří, ale v reálu neušetříte takřka nic a ještě ztratíte čas.

 • síťovou technologii (router, switch,…) máme na jednom místě v domě, obvykle v technické místnosti a v racku – opravdu věci neválíme na zaprášené poličce někde za televizí v obýváku nebo v botníku.

Základní topologie v domě

Jako základní síťovou topologii zvolíme tzv. hvězdicovou topologii, která s sebou sice nese nutnost natažení UTP (respektive nejenom UTP, ale o tom až dále) kabelů do finální zásuvky v pokoji, ale výsledkem je naprosto robustní síť. V reálu se vám stane, že budete tahat stovky metrů či jednotky kilometry kabelů, protože v každé místnosti chcete (ano, opravdu chcete) mít více zásuvek. Toto platí zejména u vybraných spotřebičů (typicky TV) nebo u pracovních stolů. Zde ctěte pravidlo, že pokud si myslíte, že někde bude stačit nějaký počet, tak daný počet vynásobte dvěma. UTP nestojí tolik na to, abyste museli řešit každý centimetr!

Z vlastní zkušenosti se mohu podělit, že například za TV jsem si natáhl 4x UTP a poté samotným provozem zjistil, že mi další ještě chybí (TV, AppleTV, Xbox, DVB-S2 STB, multimediální počítač, protunelování HDMI z kamerového systému z NVR z technické místnosti). Potom je člověk donucen použít další podružný switch, i kdyby sebevíc nechtěl.


Strukturovaná kabeláž – kroucená dvojlinka

V hovorové řeči běžně nazývané UTP (útépéčko či kroucená dvojlinka), i přesto, že se nemusí jednat výslovně o UTP v pravém slova smyslu. Může se jednat o jiné druhy, které jsou různě stíněné (STP, FTP, či různé vzájemné kombinace). Aktuálně je rozumné asi v novostavbě používat pro rozvody kabeláž s označením Cat. 6A, která je certifikovaná na 10 Gbit. Ten nejspíše v nejbližší době nevyužijete, ale rozdíl v ceně není až tak drastický a hlavně kabely zazděné ve stěně již nemůžete v budoucnu lehce vyměnit.

Další výhodou Cat. 6A proti třeba Cat. 5E je tzv. hodnota AWG (American Wire Gauge), která značí průměr/průřez jednotlivých vodičů. Cat. 6A má kupříkladu běžně AWG 23, což odpovídá průměru 0,5733 mm, respektive průřezu 0,2582 mm2. Například AWG 26 u Cat. 5E má průměr 0,4049 mm a průřez 0,1288 mm2. Ale Cat. 5E se prodává třeba i ve verzi AWG 24, nicméně i tak je tenší, než Cat. 6A. Z výše napsaného vyplývá, že v případě napájení přes ethernet (tzv. PoE) můžete v případě silnějšího vodiče přenést vyšší proud. Z těchto důvodů je proto vhodné osazovat právě rovnou Cat. 6A.

Stejně tak striktně nemusíte řešit stínění i přesto, že dochází k tzv. souběhu se silovou elektřinou. V RD zřejmě nebudete mít souběhy desítky či stovky metrů, navíc se zátěží generovanou například motory strojů. Tedy úplně v klidu můžete tahat běžné UTP. Stínění obecně přináší požadavek na opravdu 100% provedení, protože jakákoliv chyba může znamenat, že stínění začne fungovat jako anténa a případné rušení se o to více rozšíří.

Samozřejmě, že pokud již máte nějaké starší rozvody a chcete je ponechat, tak můžete. Máte-li tedy vše v Cat. 5E, tak se nemusíte bát i zbytek natahat stejnou kategorií (naopak je žádoucí vždy dodržovat vše stejné!). Cat. 5E proti výše zmíněným věcem má „nevýhodu“ v certifikovaném 1 Gbit, ale nemyslím si, že by toto běžného člověka jakkoliv omezovalo i v nejbližších letech. Navíc reálně jde i na Cat. 5E provozovat i 2,5 Gbit (při kratších vzdálenostech).


Finále – rack v technické místnosti

Všechny kabely se nám již sbíhají do technické místnosti a někteří filutové by si mohli říci: „tak to tady švihnu na prkno položené na dvou cihlách a mám hotovo“. Tak takto opravdu ne, soudruzi! Bavíme se zde o srdci domu pro poměrně drahé technologie, tak i výsledek musí mít nějakou štábní kulturu.

Základem tedy je rack, ve kterém jsou umístěny minimálně následující věci

Níže uvedený soupis je v pořadí v racku odshora, ale jedná se pouze o doporučení, nikoliv zavazující normu. Můžete si tedy sami zvolit pořadí jednotlivých prvků, jaké vám vyhovuje.

 • patch panel – zakončení všech UTP z celého domu do zásuvek patch panelu. V reálu se stane, že přívodních UTP kabelů můžete mít víc, než je portů na switchi, ale nebojte, nevyužité (tedy běžně nepoužívané zásuvky) prostě do switche nezapojíte.
 • vyvazovací panel – slouží ke skrytému propojení patch panelu a switche, aby patch kabely volně neplandaly směrem dolů, přidává tedy i prvek estetična.
 • switch – tzv. síťový přepínač, propojuje všechny koncová zařízení mezi sebou. Pokud řešíte i kamerový systém, nejspíše zvolíte variantu switche s PoE, který může napájet nejenom WiFi AP, ale třeba i kamery. Ušetříte významný počet dalších spínaných zdrojů a o vše se postará switch.
 • vyvazovací panel č. 2 – někteří (mne nevyjímaje) z důvodu estetična a sjednocení přidávají vyvazovaci panel i zde. Ono totiž router nemusíte propojovat pouze se switchem, ale i s dalšími věcmi (typicky NVR, NAS,…), a tyto mívají konektory na zadní straně. Správně zvolený vyvazovací panel má otvory i v zadní části, přes které se dají skrytě přivést kabely k switchi či routeru.
 • router – základ pro oddělení domácí sítě. Více popsáno v jiném článku.
 • napájecí lišta – slouží pro napájení všech spotřebičů umístěných v racku. ideálně vždy kupujte verzi s vypínačem a přepěťovou ochranou. Při osazování zařízení si doporučuji provést popsání všech přívodních kabelů, protože vám garantuji, že už za týden si nebudete pamatovat, co kam vede.

Pokud to myslíte vážně a seriózně, tak si nejspíše do racku ještě přidáte

 • UPS – zkratka anglického Uninterruptible Power Supply/Source, neboli zdroj nepřerušovaného napětí (či záložní zdroj). Pomůže udržet konektivitu i v době výpadku, případně získat čas pro korektní ukončení zařízení umístěných v racku.
 • NVR – zkratka anglického Network Video Recorder, neboli síťové nahrávací zařízení. Obsahuje pevný disk, na který zaznamenává záznam z kamerového systému domu. Záznamy tedy nemusíte dávat někam do cloudu, ale zůstávají „doma na lokále“. Zde výslovně upozorňuji, že rozhodně nedoporučuji snahy některých ušetřit a záznam z kamer směrovat na NAS. Je třeba si uvědomit, že záznam z kamer reálně dokáže neustálým zápisem odvařit pevný disk (a že se tak pravidelně děje). A opravdu nechcete přijít o disky, na kterých máte i data. Navíc většina NAS umožňuje napojit pouze daný počet kamer zdarma a za další se připlácí za tzv. licence. A ve finále vás licence může vyjít dráž, než koupě dedikovaného jednoúčelového zařízení.
 • NAS – zkratka anglického Network Attached Storage, neboli síťové datové úložiště. Centrum pro všechny domácí data (dokumenty, fotografie, filmy,…), zajišťující centrální místo těchto dat v domě, častokrát používané i pro zálohovaní. Některé typy mají i další funkce, například pro streamování hudby apod.
 • záložní router – věc odlišující opravdové profesionály od amatérů 🙂 Chcete-li mít možnost v případě například havárie hlavního routeru pokračovat v práci, je záložní router nutností. Pro tyto účely můžete klidně použít i svůj původní domácí router.

A nyní se můžete třeba inspirovat hotovým racky (vše v domácích podmínkách!)

Myslíte si, že pokud už má někdo rack, že nelze nic zkazit? Chyba lávky! Přesvědčte se sami, jak by to vypadat nemělo.


Tento článek je poměrně obsáhlý a rozvětvený a může se stát, že mi některé věci mohly v rámci provozní slepoty uniknout. Proto zde apeluji na všechny, abyste případné poznámky či doplnění napsali pod článek do komentářů.

$ s myšlenky na „$ s“
 1. diky moc, dobre napsane i pro amatera

 2. je obecne lepsi privest do urciteho mista vic kabelu, nebo jen jeden a pridat switch napajeny z PoE podle potreby? U 3 zasuvek asi radsi 3 kabely, ale kdyz uz je tech zasuvek treba napr. 6?

  1. Samozrejme vzdy co nejvice kabelaze! Pokud si clovek mysli, ze mu budou stacit tri, tak automaticky davat dvojnasobek, tedy sest!

 3. Jak vysoké jsou ty racky z obrázků? U(x)?

 4. Diky moc za clanok, akurat doma staviam Rack a moc tho na internete nieje.
  Otazka: mozem do lubovolneho Patch panela nakrimpovat aj vsetky PoE kamery ktore nasledne zvediem do NVR a az dane NVR napojim do Switcha? (Reolink set NVR a kamier)
  A to iste sa tyka aj privodu internetu z anteny: nakrimpovat do Patch panela a nasledne zvedenie do Switcha?

Zanechat komentář